درباره کتابخانه

  

رسالت ها

 کتابخانه دانشکده کشاورزی به عنوان یک کتابخانه تخصصی، می کوشد، منابعی را که در زمینه های موضوعی کشاورزی منتشر می­ شود جمع­ آوری کرده، و در اختیار پژوهشگران این حوزه قرار دهد.

این کتابخانه به عنوان یک کتابخانه دانشگاهی که مراجعان آن بیشتر دانشجویان ، اعضای هیأت علمی و کارکنان دانشگاه هستند، در صدد است با پایش نیازمندی های علمی و فرهنگی این گروه ها، خواسته های اطلاعاتی آن­ها را برآورد.

همچنین این کتابخانه رسالت آتی خود را در گسترش کمی و کیفی خدمات و ارتقای توانمندی­های ذاتی خود و تنظیم برنامه های توسعه، با توجه به شرایط موجود و وضعیت پیش رو می بیند. 

موقعیت

ساختمان  کتابخانه دانشگاهیِ دانشکده کشاورزی در ضلع غربی دانشکده، در کنار درب ورودیِ سمت فلکه اصلی دانشکده، و در وسط سالن اصلی دانشکده، روبروی گروه زراعت و باغبانی قرار دارد. این کتابخانه با نزدیک به 500 متر فضای مفید، در دو طبقه هم کف و بالا، که طبقه هم کف شامل اتاق مدیریت، آبدارخانه، و فضاهای جداگانه بخش بندی شده بوسیله قفسه های کتاب است و فضاهایی مانند میز امانت، میزهای مطالعه مروری منابع مرجع، مجله های جاری، پایان نامه ها، بخش های مرجع، منابع لاتین، فارسی، و اسناد و کتاب های رزروی را در خود جای داده است؛ در طبقه بالا نیز اتاق انبار، سالن مطالعه و اتاق آرشیو مجلات خارجی به چشم می خورد؛ در بخش آرشیو مجلات خارجی که مجله های آرشیوی قبل از سال 2005 میلادی در آن بایگانی شده اند، بیش از 300 عنوان مجله خارجی، دارای کاردکس، و بر اساس عنوان و سال انتشار قفسه بندی و مرتب شده اند . سالن مطالعه با گنجایش 120 نفر دارای دو بخش جداگانه ویژه مطالعه خانم ها و آقایان است. در هر بخش 4 عدد میز مطالعه انفرادی دو نفره و 8 عدد میز مطالعه 6 نفره قرار دارد. در طبقه هم کف نیز 2 عدد میز مطالعه شش نفره برای مرور منابع مرجع و پایان نامه ها قرار دارد.  

منابع
 این کتابخانه دارای 10217 جلد کتاب فارسی و 9316 جلد کتاب خارجی و نیز تعداد 300 عنوان مجله آرشیوی غیر فارسی و 95 عنوان مجله فارسی و بیش از 1000 عنوان پایان نامه و 200 عنوان سند علمی است؛ همچنین این کتابخانه دارای نرم افزار جامع تحت وب پارس آذرخش جهت جستجو ، بازیابی و دسترسی سریع و آسان به اطلاعات می باشد . پوشش موضوعی منابع کتابخانه بیشتر، گرایش های مختلف رشته های کشاورزی را در بر می گیرد . 

 با توجه به اینکه تا سال 1383 گروه آبیاری زیر مجموعه دانشکده کشاورزی بوده و در این سال به عنوان یک دانشکده مستقل زیر عنوان مهندسی علوم آب از دانشکده کشاورزی جدا شده است، کتاب های این رشته هنوز در کتابخانه نگه داری می شوند؛ گفتنی است پایان نامه های رشته آبیاری به کتابخانه دانشکده علوم آب انتقال داده شده اند. همچنین کتاب هایی از رشته تغذیه و دامپروری از دورانی که این رشته ها در این دانشکده تدریش می شده اند به جای مانده است . با توجه به هم پوشانی موضوعی رشته های کشاورزی با رشته های علوم تجربی و ریاضی و مهندسی مکانیک، برق، سیالات، جامدات، کامپیوتر و علوم آب، و نیاز دانشجویان به این دست منابع ، شمار زیادی از کتاب های پایه و کاربردی رشته های یاد شده در کتابخانه گردآورده شده است . 

امکانات
 کتابخانه دارای 9 دستگاه رایانه متصل به شبکه می باشد که از این تعداد 3 دستگاه ویژه جستجوی مراجعان، 3 دستگاه ویژه امانت، 2 دستگاه ویژه ورود اطلاعات، و یک دستگاه ویژه مدیریت می باشد . همچنین کتابخانه دارای یک دستگاه چاپگر، یک دستگاه پویشگر، یک دستگاه پِرِس کارت، 2 دستگاه کولر گازی اسپلیت 36 هزار ایستاده و 4 دستگاه کولر گازی پنجره ای، یک دستگاه تصفیه آب آشامیدنی، و یک دستگاه یخچال می باشد .

تلفن داخلی کتابخانه: 9416